VÝROBA  AUTOMATIZACE

Procesorová deska WIZARD 32

Nová řada pulzních regulátorů si vyžadovala vylepšenou procesorovou jednotku. Po mnoha letech vývoje na 8 bitových procesorech s jádrem AVR  došlo k úplnému přechodu na 32 bitové ARMy. výsledkem je jednotka WIZARD 32, která je silným nástupcem a díky této jednotce vzniká nová řada výkonných regulátorů od PWMtechu.

Jednotka řízení efektů NeoHB

Pro rok 2020 nově navržená jednotka pro řízení efektů plastikových modelů. Jde už o 5.  generaci těchto jednotek. Tato generace je přelomová použitím 32 bitového procesoru a umístěním zvukového modulu přímo na procesorovou desku.

Více informací na webu projektu: www.dynamicscalemodeling.cz

Prodejce pan Jaroslav Král pilot, modelář a nadšenec do letadel, ochotně poradí s použitím jednotky.

Procesorový modul ARM-M0

Pro projekt DSmodelingu byl navržen tento základní procesorový modul. Jedná se o 32 bitový procesor s jádrem ARM, rodiny Cortex M0. Spolu s procesorem je na desce součástkové minimum potřebné k  správné  funkci procesoru. Celá destička má vývody 2x40 pinů, díky kterým lze modul připojit k navrhované desce pomocí patice. Návrh modulu je koncipován jako náhrada starého 8 bit. procesoru ATmega2560. Tento procesor jsme využívali v náročnějších aplikacích na velikost paměti a počet vstupně, výstupních linek.

Rozšiřujicí destička Raspberry     TinyEDU-2

Destička TinyEDU2 slouží k rozšíření hw možností mikropočítače Raspberry. Tento popupární jednodeskový počítač disponuje 40 pinovým rozšiřujicícm konektorem. Rozšiřujicí konektor tak lze využívát k ovládání a snímání dalších vstupů a výstupů. Díky rozšiřující destičce TinyEDU-2 se naučíte pracovat s gpio piny a můžete vymyslet i další projekty, kde propojíte sw a hw možnosti "Maliny".


Na desce je 6 digitálních vstupů, které jsou galavanicky odděleny. Standartně má deska nastaveny vstupy na 12V DC. V případě zájmu je možné dodat verze s 5V nebo 24V vstupy. Pomocí těchto vstupů můžete pak vyhodnocovat různá tlačítka, spínače, digitální čidla atd..

Deska disponuje 4 relé výstupy, každé relé má na společném kontaktu com vratnou polymerovou pojistku proti nadproudu.

Na desce je 1 výkonový pwm výstup. Tento výstup Vám umožní plynulou regulaci výkonu zátěže, která je k tomu to  výstupu připojena. Je tedy jak dělaná k připojení dc elektromotoru nebo led pásku.

Destička TinyEDU-2 vyžaduje pro svou funkci externí napájecí zdroj 12V DC 3A.  Z tohoto zdroje jsou napájeny spínací cívky výstupních relátek a výkonový pwm výstup. Pokud nevyužíváme plné zatížení pwm výstupu (3A) můžeme použít i napájecí zdroj s nižším výstupním proudem než 3A.

Rozměry destičky jsou 100 x 100 x 20 mm.


Na videu níže je praktická ukázka a vysvětlení možností destičky TinyEDU-2. Níže je ke stažení  testovací program pomocí kterého lze otestovat destičku. Zároveň zdrojový kód ukazuje  jak namapovat  gpio piny Raspberry, tak aby byly použitelné s destičkou TinyEDU-2.


Ukázka testování pwm výstupu, níže je  ke stažení tento testovací program napsaný v Pythonu. Jde o velmi jednoduchý program, který zadáním výkonu 0 až 100% pomocí klávesnice reguluje výkon pwm výstupu.


Cena destičky TinyEDU-2 je 990Kč + 150 Kč poštovné a balné. V případě zájmu mě kontaktujte přes formulář na úvodní straně PWMtechu nebo na emailu pwmtech@email.cz

Rozšiřujicí destička Raspberry   TinyEDU-1

Destička TinyEDU se připojuje k GPIO konektoru Raspberry Pi a tím rozšiřuje jeho hw možnosti. Slouží k základnímu naučení ovládání vstupů, výstupů na GPIO pinech. K dispozici jsou 4 vstupní tlačítka, 2 vstupní přepínače, 4 výstupy s indikací led diodou a 2 relé výstupy. Pro jednoduché pískání je na desce osazena i piezo sirénka. Každý funkční prvek na destičce je ošetřen pomocí dalších součástek tak, aby nedošlo k poškození pinů na GPIO konektoru. POZOR všechny GPIO piny jsou vyvedeny 1:1 na 40 pinový hřebínek vedle hlavního konektoru. Připojení dalších externích  prvků musí být součástkově ošetřeno tak, aby nešlo k poškození GPIO pinu.  

Destička TinyEDU byla testována na Raspberry Pi 3, ale měla by fungovat i na jiných verzích s kompatibilním GPIO konektorem. (Raspberry2, 4, zero, Asus Tinker ...)


Ukázka  jednoduchého  prográmku, který slouží k otestování funkčnosti prvků destičky TinyEDU. Testovací program je k dispozici ke stažení pod videem spolu  s manuálem.

V případě zájmu o destičku mě kontaktujte. Cena destičky 650Kč + poštovné a balné 150Kč.

Jednotka řízení efektů modelů (MegaHeartBeat)

Procesorová jednotka pro "oživení" plastikových modelů. Jedná se již o 4. generaci s použitím nových mikrokontrolérů PIC18 rodiny K42. Jednotka generuje efekty pro 2, 4 motorová vrtulová letadla, trysková letadla a helikoptéry.  Pro generování světelných efektů deska disponuje 16 výstupy. Další 4 výstupy generují pwm signál pro řízení elektromotorů vrtulí a 4 vstupy slouží ke spouštění efektů. Více informací o této desce naleznete na stránkách www.dynamicscalemodeling.cz. Distributorem těchto desek je pan Jaroslav Král.

Převodník U->PWM

Malý převodník na din lištu, který slouží k převodu vstupního řídící ho napětí na pwm signál. Na vstup převodníku se přivádí analogové napětí 0 až 10V a výstupem je pwm signál se střídou 0 až 100%. Převodník je používán pro řízení termohlavic.

Jednotka řízení domácího osvětlení, rolet mini IQbutton

Již 3. generace řídící jednotky domácího osvětlení a rolet. Jednotka dokáže ovládat až 22 světelných okruhů.

Časové spínací relé

Procesorem řízené časové relé, které spíná v požadovaných časech na nastavenou dobu. Na obrázku chybí lcd displej, který ukazuje aktuální čas a nastavené časy spínání. Spínací výstup je řešen relé kontaktem.

Jednotka měření koncentrace CO2

Tato malá procesorová jednotka slouží k měření koncentrace oxidu uhličitého v obytných místnostech. V případě výší koncentrace oxidu uhličitého jednotka generuje pwm signál, který řídí ventilátory pro přívod čerstvého vzduchu do místnosti. Jednotka tak udržuje v místnostech komfortní vzdušné prostředí a zároveň zabraňuje zbytečně velkému větrání.

Programovatelný led blikač

Malá procesorová destička s 8 výstupy, které slouží ke spínání externích ledek. Pomocí tlačítek a trimrů lze každému výstupu nastavit jedinečný typ blikání. Destička byla navržena a vyrobena pro projekt DSmodeling. Tento projekt spojuje plastikové modely s elektronikou, která generuje světelné a zvukové efekty.

Ovládací jednotka lineárního motoru

Malá procesorová destička sloužící k ovládání lineárních motorů, které otevírají a zavírají střešní okna. Jednotka umí ovládat obousměrně motor, snímat proud motoru a pomocí dvou koncových spínačů vyhodnocovat koncové polohy.

Řídící elektronika osvětlení domků a bytů

Jedna z prvnívch  řídících  jednotek pro řízení osvětlení a okenních rolet. Potřebovali jsme cenově dostupnou, spolehlivou a lehce zapojitelnou elektroniku. Tak jsem ji navrh a  pro zákazníka vyráběl. Spolehlivost i cena byla na dobré úrovni. Jediná "komplikace" byl požadavek zákazníka využívat jako procesorovou jednotku desku Arduino mega......v současné době je nahrazena jednotkou mini IQbutton, která je propracovanější a nabízí více funkcí.

Jednotka řízení led světel schodiště 

( TINY STAIRS )

Mikroprocesorová jednotka pro řízení led osvětlení schodiště. Možnost výběru tří různých efektů při aktivaci spínačem. U efektů jednotka rozlišuje i směr pohybu a podle toho řídí smě generovaného efektu.
1. efekt - Po sepnutí spínače se postupně rozsvědcují všechny schody ve směru chůze.
2. efekt - Po sepnutí spínače se plynule rozsvítí všechny schody. Při vypnutí všechny schody plynule pohasnou.
3. efekt - Po sepnutí spínače se rozsvítí první schod. A dále se rozsvědcují další schody.
Vždy svítí pouze jeden schod a světlo rotuje ve směru chůze.

Pro neaktivní stav mohou být schody trvale zhasnuty. Nebo klidový svit schodiště může spínat soumrakový spínač. Poslední možností trvale mít světla schodiště podsvícena.
Pro neaktivní stav lze zvolit jeden ze 3 efektů.

1. efekt - Svítí první a poslední schod. Intenzitu osvětlení lze plynule regulovat od 10% až po 100%.
2. efekt - První a poslední schod svítí na 100% intenzitu. U ostatních schodů lze nastavit nižší intenzitu svitu od 10% až do 100%.
3. efekt - Svítí všechny schody na nastavenou intenzitu svitu od 10% do 100%.

Jednotka má 12 výstupů pro led osvětlení. Ale počet použitých výstupů je programovatelný, tak aby generované efekty byly přesně na určitý počet schodů ( led světel ).

Napájecí napětí jednotky je 12V DC. Každý výstup lze zatížit proudem až 1A, to znamená, že na každý výstup lze použít až 2m led pásek s příkonem do 5W / m.

Pomocí tlačítek a lcd displeje lze řídící jednotku programovat a dané nastavení jsou v jednotce uchovány i po vypnutí napájecího napětí. Rozměr jednotky je 170 x 100 x 30 mm.

Procesorová deska pro zakázkové systémy

( ARM board )

Procesorová jednotka navržena pro náročnější aplikace, kde již 8 bitové mikrokonroléry nedostačují svým výkonem. Tato jednotka je založena na 32. bit mikrokontroléru s jádrem ARM Cortex M3. Díky velké kapacitě programové i datové paměti, lze vyvíjet složité řídící programy. Spolu s velkým množstvím vstupně, výstupních pinů lze snímat velké množství vstupních stavů a řídit velké množství výstupních periferií. Při požadavku zobrazení provozního stavu, jednotka podporuje připojení velké množství textových i grafických displejů.

Jedná se pouze o procesorový modul, periferní deska vstupů a výstupů je vyvíjena až po přesném zadání zákazníka. Řídící systém je dodáván jako celek s řídícím programem dle potřeb zákazníka.

Jednotka pro řízení světelných efektů

( HEART BEAT-1 )

Jak již název napovídá HEART BEAT jednotka vznikla na základě "oživení" různých modelů a dioramat.

Procesorová jednotka pro řízení světelných efektů, řízení otáček elektromotorků a ovládání modelářských servomotorů. Jednotka disponuje 8 vstupy a 22 výstupy různých druhů. Všechny vstupy mohou být digitální i analogové a dle stavu vstupů je generován příslušný efekt. Šestnáct výstupů slouží pro spínání led diod, čtyři výstupy mohou pomocí pwm signálu plynule regulovat jas. Jednotka disponuje i dvěma výstupy pro ovládání modelářských servomotorů. Napájecí napětí jednotky může být 9 až 24V. Program v procesoru, který generuje výsledné efekty je psán na zakázku, dle potřeb zákazníka.

Desky byly navrženy pro projekt: www.dynamicscalemodeling.cz

Ukázka dvou modelů pana Jaroslava Krále, který oživil modely s použitím jednotky HEART BEAT.

V případě zájmu o modelářské využití, pan Král poskytuje sady, kde je tato řídící jednotka a různé led diody, elektromotorky a hlavně podrobné návody na sestavení a oživení v  modelech. V případě zájmu rád předám kontakt.

Pulzní generátor  pro vodíkový vyvíječ

Velice zajímavý projekt vývoje elektroniky pro řízení vyvíječe vodíku. Po necelém roce vývoje se mi podařilo navrhnout a vyrábět automatický výkonový regulátor pulzní elektrolýzy. Generátor udržoval konstantní produkci vodíku i  při změnách teploty, hustoty elektrolytu. Díky impulznímu řízení se  tato elektrolýza nechovala úplně stejně jako proces elektrolýzy popsaný v učebnicích. Frekvence, střída, svazky impulzů, napětí, tvar impulzů...všechny tyto kombinace dokázaly zvyšovat účinnost elektrolýzy. Při vývoji se mi podařilo zvýšit účinnost a detekovat určité zajímavé přechodové jevy. Po roce vývoje zadavatel odkoupil všechny vyrobené regulátory a dále jsem ve vývoji v této oblasti nepokračoval, protože šlo o časově a finančně náročný projekt. Elektronika byla  dle zákazníka použita ve velkých elektrocentrálách, kde  snižovala emise, hlučnost...

Jednotka domácí automatizace

Malá řídící jednotka pro domácí automatizaci. Jednotka má 8 relé výstupů, 12 digitálních vstupů s optickým oddělením a led indikací. Řídící programy byly psány dle požadavků zákazníků. Využití bylo v řízení domácího osvětlení, okenních rolet, zabezpečení...atd.